Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Zlatník

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Schladnig Berg

TYP hora
národní přírodní rezervace

OBLAST Milešovské středohoří
REGION Most
GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě
50°30'58.079"N, 13°42'53.516"E
N 50°30.96798', E 13°42.89193'
POPIS
Dominantní vrch Zlatníku je první, nejjižnější z Bořeňských kopců. Nelze ho přehlédnout. Tyčí se nad obcí České Zlatníky, hned vedle čtyřproudové silnice z Mostu na Teplice. Vysoký je 522 m, většinou je tvořen výlevnou magmatickou horninou – znělcem (též fonolit). Zlatník zaujme především svým mohutným kupovitým tvarem se dvěma vrcholy oddělenými mělkým sedlem. Sedlo je patrné při pohledu od jihu nebo severu. Západní strana je nejpůsobivější, neboť zde lze spatřit množství rozeklaných skal, suťovisek a skalních stěn, které bývají využívány i horolezci. Vzhledem k značné lámavosti horniny a nepřístupnosti terénu se však jedná spíše o méně vyhledávaný horolezecký terén.Původně na Zlatníku převládala skalní step, drnová step a lesostep, rostly zde dub pýřitý, bříza bělokorá, jeřáb muk a dřín obecný. Mezi tyto stromy se ale postupně „připletly“ keře jako trnky, růže, hloh apod. a dostat se na některá místa kopce přes toto neproniknutelné houští je dnes téměř nemožné.

Na druhé straně je Zlatník i lokalitou s významnými skalními biotopy, hnízdištěm výra velkého a vyskytují se zde chráněné a ohrožené rostlinné druhy jako hlaváček jarní, bělozářka liliovitá a větevnatá, kozinec bezlodyžný a dánský, kavyl ivanův, koniklec luční. Nelze nezmínit ani velice kvalitní zachovalé plochy vřesovišť, které jsou v kombinaci s dubovými porosty poměrně vzácné a ojedinělé. A právě výskyt těchto vzácných rostlin a ptáků byl podnětem k tomu, že byl vrch Zlatníku v roce 2017 vyhlášen národní přírodní rezervací, stejně jako se jí stal i Bořeň o několik desetiletí dříve.

Vznik nové NPR vedl i ke zrodu nové značené cesty (červené) vedoucí na vrchol kopce. Lezení po skalách zakázáno nebylo, stejně tak paragliding, který tu byl provozován už i v minulosti.

A výstup na skalnatý vršek Zlatníku se určitě vyplatí. Výhled je naprosto úžasný,“industriálně-přírodní“, od JV k SZ ničím neomezovaný. Lze spatřit, Počerady, Hněvín, jezero Most, Špičák, Krušné hory, Litvínov, Kaňkov a především město Most (doslova jako na dlani).

Z druhého zlatnického vršku, který je jen o pár desítek metrů dále, je výhled omezenější, nicméně i tak lze spatřit na SV Želenický vrch a Bořeň a na V Ranské kopce (Číčov, Srdov, Brník, Oblík, Raná, Milá).

PŘÍSTUP
Červená značka vedla na Zlatník už dávno, vedla z Mostu. Později byla však zrušena. Do nedávna se tak na vrchol dalo dostat po neznačené cestě vedoucí z Českých Zlatníků od bývalého zemědělského objektu u hlavní silnice (dnes zřícenina) směrem na Svinčice. Po zhruba 1 km se z této cesty zahnulo vlevo do listnatého lesa nejprve na širokou později úzkou pěšinu a ta nás nahoru vyvedla celkem spolehlivě. Dnes, po vyhlášení NPR Zlatník vede na vrchol nová trasa po červené TZ přímo z Českých Zlatníků. Je 2,5 km dlouhá, místy kamenitá.
VLAK Obrnice (4 km), Želenice nad Bílinou (6 km)
AUTOBUS České Zlatníky (2,5 km)
PARKOVÁNÍ České Zlatníky (2,5 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Horolezecký průvodce : www.boren.wz.cz/zlatnik.html
Paragliding: www.paragliding-mapa.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Lenka Marsová, 4. října 2017
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Bořeň

Bořeň (8,4 km)


Tobiášův vrch

Tobiášův vrch (10,7 km)


Kaple svatého Víta v Sinutci

Kaple svatého Víta v Sinutci (12 km)


Studánka svatého Víta v Sinutci

Studánka svatého Víta v Sinutci (12,1 km)


Milá

Milá (14 km)


Studánka svatého Jakuba v Lahovicích

Studánka svatého Jakuba v Lahovicích (15 km)


Oblík

Oblík (17 km)


Raná

Raná (19,2 km)


mohyla u Želének

mohyla u Želének (20 km)


Zabrušany - hradiště

Zabrušany - hradiště (21 km)


Kostomlaty - hrad

Kostomlaty - hrad (21 km)


Pohradická hora

Pohradická hora (23 km)


Uvedené hodnoty představují pěší vzdálenost
Poznámky: *Př: Platí pouze v případě, že je v provozu přívoz

Turistika > Hory a skály - Přírodní rezervace > Zlatník

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner