ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Pohradická hora


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA Porač
Aloisova výšina
Aloisius Höhe
Poratscher berg
TYP hora
rozhledna
kaple
OBLAST Milešovské středohoří
REGION Bílina
GPS 50°34'30.245"N, 13°50'33.400"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Samostatný čedičový kužel nad zaniklou vsí Pohradice s nadmořskou výškou 419 m, na jehož vrcholu se nacházejí nejstarší rozhledny v Českém středohoří.

Vrchol, kdysi hojně navštěvované hory tvoří úzký hřeben, zakončený na jedné straně torzem altánu či kaple, na druhé straně ruinou rozhledny. Z první jmenované stavby se do dnešní doby dochovala jen část obvodového zdiva s pozůstatky dveřního otvoru, oken a podstřešní římsy. Na její zkáze se podepsalo i zemtřesení, které v 60. letech 20. století Pohradickou horu zasáhlo.

Rozhlednu nechal v letech 1838-1840 vystavět arcibiskup Alois Josef Schrenk, který často pobýval na arcibiskupském zámku v nedalekém Světci. Na jeho počest byla Pohradická hora nazývána svého času Aloisovou výšinou. Rozhlednu představovala 15 m vysoká válcová kamenná věž o průměru 6 m. Podle dobového vyobrazení měla rozhledna minimálně dvě podlaží osvětlovaná okny s lomenými oblouky. Koruna zdiva byla opatřena cimbuřím. Se zámkem ve Světci spojovala rozhlednu promenádní cesta. Po smrti arcibiskupa začala rozhledna chátrat. Snahu o její záchranu přerušil v roce 1914 začátek první světové války. Ze zaniklé rozhledny se tak dodnes dochovaly pouze pozůstatky obvodového zdiva.

Kromě zbytků rozhledny zanechala lidská ruka na Pohradické hoře další stopy své činnosti. Jedná se zejména o pozůstatky těžby. o čemž svědčí narušení původního terénu četnými šachtami s odvaly. Vrchol hory nabízí i dnes nádherný výhled do kraje. Od torza původní rozhledny je vidět obzor od Klínovce, přes hrad Hněvín, Komáří Vížku až po Děčínský sněžník. Z prostoru rozpadající se kaple je pěkný výhled na Kostomlaty.

PŘÍSTUP
Nástupním prostorem pro cestu na vrchol hory je žlutá turistická značka spojující obce Ohníč a Kostomlaty. Pokud stoupáte vzhůru směrem od Ohníče, minete odbočku asfaltové silnice do obce Úpoř, odkud pokračujete stále vzhůru po žlutě značené polní cestě. V tu chvíli máte Pohradickou horu po své pravé ruce. Když přijdete na rozcestí ve tvaru T, stáčí se žlutá doleva na Kostomlaty. Vy se však dáte doprava a jdete po polní cestě (jakoby směrem na Světec). Po 300 metrech zahnete doprava ( směrem zpět k Úpoři ) a Pohradická hora stojí přímo před vámi. Po 200 metrech vcházíte do lesa na úpatí hory a cca. po 100 metrech zatočíte doprava do svahu po lesní cestě k vrcholu hory. Zde je nutné dbát vzhledem k četným prohlubním zvýšené opatrnosti.
 
VLAK Ohníč (3 km)
AUTOBUS Úpoř (1,5 km)
Kostomlaty p. Milešovkou (2,5 km)
PARKOVÁNÍ v obcích: Úpoř, Ohníč, Kostomlaty p. Milešovkou
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Zpráva o exkurzi: Zapomenuté památky na Teplicku

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY
vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizoval Vilém Roletzki, červenec 2011


Turistika > ( Hory a skály ) ( Rozhledny ) (Církevní památky) > Pohradická hora

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner