ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Dlouhý vrch

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Dlouhý hřbet
Langen Berg

TYP horský masiv

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°34'54.124"N, 14°8'55.648"E
POPIS
Jeden z největších skalních masivů v Českém středohoří, tvořený převážně tefrity - vrcholy a tefritovými tufy - svahy, který se nachází asi 5 km od Litoměřic. Zalesněný vrch o délce asi 5,5 km se táhne od severu k jihu, přibližně v polovině se jeho zpočátku úzká část vidlicovitě rozbíhá k jihovýchodu a jihozápadu, rozpětí tohoto rozšíření dosahuje zhruba stejné délky, jako hlavní hřeben. Zřejmě vzhledem ke značné členitosti byl rozdělen na několik samostatně pojmenovaných podcelků, severojižně za sebou následují Vrchovina (676 m) s připojeným Špičákem (608 m) a Babinským či Rýdečským vrchem (551 m), stejnojmenný Dlouhý vrch (655 m) a skupina Panenského kamene (607 m). Nejjižnější, spíš jihojihovýchodní výběžek tvoří Křížová hora (590 m), s vyčnívajícím, zdálky viditelným skalním výchozem zvaným Krkavčí, nebo též Kavčí vrch (500 m). Tento asi 30 m vysoký skalnatý útvar, jehož okraje se vyznačují typickou sloupcovitou odlučností, má na svém vrcholku několik vyhlídkových míst včetně označené hlavní vyhlídky, nasměrované k jihozápadu, s výhledy od Mělníka přes Polabí a Labe na blízký Soví vrch neboli Kočičí hrad - Kočku, Mostku, Litoměřice, Radobýl, Bídnici, Lovoš a panorama vzdálenějších kopců od Košťálova po Milešovku a Kletečnou, zčásti zakryté nedalekým Plešivcem a Hradištěm, jimiž se výhled uzavírá. Skála v minulosti sloužila jako cvičná stěna pro litoměřické horolezce.

Celý rozlehlý kopec je protkaný spoustou lesních cest a šotolinových silnic, kterými vedou tři turistické trasy, žlutá značka mezi Staňkovicemi a Skalicí Poustevnou se v nejvyšším bodě Dlouhého vrchu křižuje se značkou modrou, vedoucí ze Lbína přes Křížovou horu do Pohořan. Od křižovatky Tašov Ovčárna prochází podél úpatí značená cyklostezka, která posléze přetíná žlutou značku a pod Panenským kamenem ústí na silnici nedaleko Myštic.

Určitě nejpěknější partie tohoto zajímavého kopce je možné spatřit cestou po žl. zn. od Staňkovic, mohutné balvanovité sutě s úžasnými, věkovitými exempláři buků, mezi kterými se klikatí pár tenoučkých potůčků - počátků Chudoslavického potoka, o něco výš se po stranách široké lesní silnice vypíná několik věžovitých skalních útvarů. Při pokračování na Křížovou horu se přes čerstvé a starší, neustále se měnící průseky otevírají pěkné dílčí výhledy, západně na Varhošť a Radobýl, východně na třebušínskou kotlinu s Kalichem, Trojhorou a vzdálenějším Sedlem. Z modré značky směrem na Lbín, Homolku a Varhošť je rovněž možné zahlédnout některé vzdálenější kopce, Radobýl, Hradiště, špičku Lovoše a úplně v pozadí Házmburk.

Nejotevřenější výhled, na Milešovku a přilehlou část Středohoří v popředí s Varhoštěm, se naskýtá z Vrchoviny, na kterou však značená cesta nevede, je zapotřebí použít lesní cestu a orientovat se podle mapy. Příznivci historie, byť nedávné, uvidí na této trase v bývalém vojenském pásmu řadu pozůstatků různých zchátralých objektů. Ze zvolna zarůstající stráně je částečný výhled na severovýchodní panorama kopců v popředí s Kuklou a Babinský vrch.

Na Dlouhém vrchu kromě zmíněného Chudoslavického potoka pramení i některé další toky, na západním svahu Dlouhého vrchu Pokratický potok, na jižním svahu Panenského kamene potok Močidelský a pod Babinským vrchem potok Trojhorský.

Použitý zdroj: České středohoří, turistický průvodce ČSSR, 1985

PŘÍSTUP
Žlutá značka Staňkovice - Skalice Poustevna, modrá značka Lbín - Pohořany, cyklostezka Tašov Ovčárna - Myštice nebo Staňkovice.
VLAK Trnovany (5 km), Litoměřice horní nádraží (6 km), Ploskovice (6 km),
AUTOBUS Pohořany (3 km), Staňkovice (2,5 km), Tašov Ovčárna (2,5), Lbín (2 km), Skalice (3,5km)
PARKOVÁNÍ Prakticky ve všech vyjmenovaných obcích, tu a tam i při ústí některé z polních či lesních cest.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Babinské louky, Dlouhý vrch a Vrchovina
Babinský, nebo Rýdečský?
Dlouhý vrch, Křížová hora a Liščín

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY vložit odkaz
AUTOR Zdena Vojtíšková, červenec 2012

Turistika > Hory a skály > Masiv Dlouhého vrchu

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner