ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Varhošť

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Kupa
Kubův vrch
Waroschken Berg
Aarhorst

TYP hora
rozhledna

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°35'22.726"N, 14°6'0.793"E
POPIS
Varhošť (639 m) poskytuje jeden z nejkrásnějších rozhledů v Českém středohoří. Jedná se o zalesněný čedičový vrch tyčící se na pravém břehu Labe asi 8 km od Litoměřic, na jehož vrcholu stojí rozhledna (v pořadí již třetí). Díky své poloze nabízí opravdu nádherné pohledy a to všemi směry. Lze odtud zahlédnout zákruty řeky Labe až na osmi různých místech.

První rozhlednu zde vybudovali turisté z litoměřického Spolku pro České středohoří na konci 19. století. Jednalo se o dřevěnou konstrukci, využívající pěti dubů rostoucích na vrcholu, opatřených schody a plošinou. Takováto jednoduchá stavba ovšem nevydržela dlouho a již v roce 1902 musela být z bezpečnostních důvodů stržena.

Na další rozhlednu nebyly peníze, i když návrhů ke stavbě bylo několik. Do užšího výběru se probojovaly tři, ani jeden z nich nebyl nakonec zrealizován. Jmenovaný spolek však chtěl důstojně oslavit čtyřicet let svého trvání. Proto byl 18. 4. 1927 položen základní kámen nové stavby a přesně po pěti měsících byla nová rozhledna slavnostně otevřena. Vznikla jako kompromis čtyřmetrového kamenného základu s 10 m vysokou nástavbou dřevěné konstrukce. Tato rozhledna sloužila svému účelu poměrně dlouho, protože však nebyla udržována a chátrala, musela být začátkem 70. let stržena.

Záhy se však objevil nový projekt originální ocelové konstrukce se třemi vyhlídkovými plošinami. Třináct tun těžkou a 12 m vysokou rozhlednu dopravoval na vrchol vrtulník a celá operace včetně ukotvení na kamennou podstavu z bývalé věže byla nesmírně náročná. Vše se ale zdařilo a tak byla nová rozhledna slavnostně otevřena spolu se zahájením tradiční litoměřické výstavy Zahrada Čech 22. 9. 1973. Rozhledna, která prošla roku 2003 částečnou rekonstrukcí je i v současné době veřejnosti celoročně volně přístupná.

PŘÍSTUP
Varhošť se nachází v půli pomyslné přímky mezi městy Litoměřice a Ústí nad Labem nad obcí Kundratice. Na sedlo pod Varhoštěm (zv. Průhon) vede modrá turistická značka z Litoměřic přes Dlouhý vrch (12,5 km). Přímo přes vrchol vede i žlutá turistická značka od Proboštova, která dále pokračuje do Kostelního sedla. Na Průhonu je parkoviště při silnici vedoucí z Hlinné do Čeřeniště. Odsud vede kamenitá cesta k rozhledně na vrchol (po cestě kousek nad parkovištěm je i malý odpočinkový altánek).
VLAK Sebuzín (4,5 km)
AUTOBUS Čeřeniště (2 km), Hlinná (3km), Sebuzín (4,5 km)
PARKOVÁNÍ V sedle pod Varhoštěm (0,5 km, 548 m n.m.) je štěrkové parkoviště s kapacitou cca 15 aut nebo 6 autobusů.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Výlet na vyhlídky v západním úbočí Varhoště
Co lze spatřit z rozhledny (Radim Nytl)
Botanická exkurze "Babinské louky - Varhošť" (J. Šedivý - K. Nepraš)

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Pohled z předposledního patra rozhledny na virtualtravel.cz

vložit odkaz
AUTOR Zbyněk Jirousek, doplněno: Radim Nytl, Jiří Šedivý (duben 2012)
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Hory a skály - Rozhledny > Varhošť

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner