ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Lovoš

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Lowosch
Lobosch


TYP hora
přírodní rezervace
rozhledna

OBLAST Milešovské středohoří

REGION Lovosice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°31'39.709"N, 14°1'6.770"E
POPIS
Výrazná, 569 m vysoká kuželovitá hora severozápadně od Lovosic, je díky své mohutnotsti, ladnému tvaru, příkrým svahům a poloze nad rovinatým polabím hlavní dominatou Lovsoicka.

Z geologického hlediska je Lovoš tvořen čedičovými horninami. Sousední, o 80 m nižší vrchol Lovoše, zvaný Kibička nebo též Malý Lovoš, má naopak složení znělcové. Jižní a jihozápadní svah hory zaujímají skalnaté a suťovité partie s travnatými stepními a křovinatými lesostepními porosty. Naopak severozápadní a severovýchodní stranu Lovoše pokrývá suťový les. Z botanického pohledu patří mezi nejcennější chráněné druhy rostlin třemdava bílá, koniklec luční český, kavyl ivanův, kosatec bezlistý, bělozářka liliovitá, divizna brunátná, chrpa chlumní, dřín jarní, dub pýřitý a další. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že na Lovoši celoročně přežívá i uměle vysazená opuncie. Plazi jsou zastoupeni zmijí obecnou, užovkou hladkou, z ptactva stojí za zmínku určitě výskyt strnada zahradního, lindušky lesní, zastoupena je zde také řada datlů, dravců a sov. Kromě drobných savců (myšice lesní, norník rudý) žije v masivu Lovoše také například lasice kolčava a jezevec lesní. Velmi významná jsou i zastoupená společenstva měkýšů a hmyzu. Díky těmto přírodním hodnotám byla na území Lovoše a Kibičky vyhlášena v roce 1948 přírodní rezervace o rozloze 50 ha.

Vrchol Lovoše skýtá nádherný a neopakovatelný kruhový výhled nejen na Labskou nížinu a České středohoží ale i na vrcholy vzdálenějších pohoří. V roce 1892 zde lovosický horský spolek (Lobositzer MittelgebirgsVerein) za podpory majitele panství knížete Adolfa Josefa Schwarzenberga vystavěl nevelkou kamennou stavbu s plochou střechou, která sloužila zároveň jako vyhlídková plošina. Tato rozhledna byla v roce 1918 poničena a nakonec zapálena vandaly. Za druhé světové války si německá armáda upravila tuto původní rozhlednu na vojenskou pozorovatelnu. Její zděná část je v podobě nevyužívaného kamenného soklu na vrcholu Lovoše dochována dodnes. V roce 1924 byla v těsném sousedství vystavěna nová, dodnes stojící chata s vyhlídkovou plošinou, pojmenovaná po hlavním patronovi akce, knížeti Janu Nepomuku Schwazenbergovi. Dnes je v majetku Klubu českých turistů v Lovosicích a slouží jako restaurace a turistická ubytovna.

PŘÍSTUP
Na vrchol Lovoše je možné se dostat hned z několika směrů. Od Lovosic stoupá na Lovoš zelená turistická značka, která vede místy úzkou pěšinkou a prudkým srázem. Přímo z obce Opárno vede na vrchol modrá turistická značka, kterou provází po většině cesty naučná stezka vedoucí z Malých Žernosek skrze Opárenské údolí. Z dolního konce údolí stoupá přes tzv. Císařské schody pěšina značená žlutou značkou. Ta se se napojuje na vrcholovou modrou značku v sedle mezi vrcholem Lovoše Kibičkou. V témže místě se připojuje žlutě značená trasa vedoucí od Košťálova přes Boreč a Bílinku od západu.
VLAK Opárno (3 km), Lovosice město, Lovosice zastávka (3 km), Malé Žernoseky (6.5km)
AUTOBUS Opárno (3 km), Bílinka (3 km), Lhotka nad Labem (3 km), Lovosice žel. zast. (3 km), Lovosice OÚNZ (3,5 km), Malé Žernoseky (6 km)
PARKOVÁNÍ v Lovosicích, Bílince, Opárně a Malých Žernosekách
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Čištění studánky pod Lovošem (autor: Jana Haasová)
Na Lovoši (autor: Jana Haasová)
Pod Lovošem (autor: Jana Haasová)
Lovoš (báseň Jana Haasové)
Jedlé kaštany (článek o jedlých kaštanech nejen pod Lovošem)

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Chata na na Lovoši: www.chata-lovos.cz
Historie lovošských chat v časopisu Lovosický dnešek: I. část, II. část, III. část
Historie křížů na vrcholu Lovoše: Lovosický dnešek 2005/08
Popis Lovoše na: druidova.mysteria.cz
Zajímavé video: Valící se mlha pod Lovošem: youtube.com
Krátký dokument o Lovoši: Kam na Litoměřicku: youtube.com

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno v dubnu 2012
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Hory a skály Přírodní rezervace Rozhledny > Lovoš

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner