Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Popraviště na Větruši

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA

TYP popraviště
vyhlídka

OBLAST Verneřické středohoří
REGION Ústí nad Labem
GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě
50°39'19.338"N, 14°2'4.539"E
N 50°39.31888', E 14°2.08668'
POPIS
Unikátně dochované popraviště nedaleko oblíbené vyhlídkové restaurace Větruše nad centrem města Ústí nad Labem patří mezi tři nejlépe dochované památky svého druhu v České republice. Dnes slouží tento památník soudní historie za netradiční vyhlídkové místo.

Původní ústecké popraviště se nacházelo na Skřivánku, na terénní hranu nad pravým břehem řeky Bíliny bylo přeloženo okolo roku 1574. Z historie ústeckého hrdelního soudnictví se na rozdíl od mnoha jiných měst nedochovaly bohužel téměř žádné zprávy. Uvádí se pouze, že zde byli roku 1680 oběšeni čtyři odsouzenci. Jinak se zde popravovalo jen velmi zřídka. Proto si královské město Ústí ani svého kata nedrželo a pro příležitostné exekuce ho najímalo ze sousedních Litoměřic. O právo hrdelního soudu přišlo město Ústí za josefinských reforem na konci 18. století.Z původního popraviště se do konce 20. století dochovala kamenná stavba na kruhovém základě o průměru 6,8 m. Výška poškozeného obvodového zdiva o síle cca. 75 cm dosahovala ke třem metrům. Přesná podoba popraviště na Větruši z doby své existence známa není, s největší pravděpodobností byla kamenná válcová stavba zakončena dřevěným pódiem, na kterém byly vykonávány exekuce spojené podle druhu trestu i s mučením a hanobením odsouzených. Dle ústního podání bylo zdivo popraviště v závěru druhé světové války údajně využito jako palebná pozice protileteckého kanónu, přičemž mělo dojít k poškození obvodové zdi.

Na konci 70. let 20. století zde vyrostla zahrádkářská kolonie, popraviště obklopily chatičky a docházelo i k rozebírání původního zdiva. K opravě zapomenuté památky a její adaptaci na unikátní vyhlídkové místo došlo v roce 2006 v souvislosti s revitalizací nedalekého areálu oblíbené výletní restaurace Větruše. Při investici 1,5 miliónu korun bylo zdivo zpevněno a doplněno do výšky cca. 3 m, stavba byla opatřena schůdky a dřevěnou podlahou, v jejímž středu byl vztyčen dřevěný kříž. Dnes se odsud nabízí zajímavý výhled na průmyslové město Ústí nad Labem.

PŘÍSTUP
Objekt je celoročně volně přístupný. Nachází se v zahrádkářské kolonii nedaleko výletní restaurace Větruše, odkud sem vede turistické značení (červeno-bílé). Od budovy Větruše se vydáte rovně po hlavní příjezdové komunikaci, po 330 metrech, v okamžiku kdy silnice začne klesat, odbočíte doprava na cestu vedoucí do zahrádkářské kolonie, která Vás dovede až k popravišti. K popravišti se dostanete i po naučné stezce, která sem stoupá prudkým svahem od Muzea ústeckého podzemí v Žižkově ulici (dálniční přivaděč do Trmic).
VLAK Ústí n.L. západ (0,9 km), Ústí n.L. hl.n. (1,3 km), Ústí n.L. Střekov (1,6 km)
AUTOBUS MHD: Ústí n.L. Malá hradební (0,55 km), Ústí n.L. - divadlo (0,9 km), Ústí n.L. Mírové náměstí (0,9 km)
PARKOVÁNÍ Parkoviště zdarma přímo v areálu Větruše, zaparkovat lze i na hlavní příjezdové komunikaci při odbočce k popravišti.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Podrobné informace o popravišti na Větruši: www.moskyt.net

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, 1. července 2016
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Větruše

Větruše (0,5 km)


Bunkr č. 187 (úsek Trmice)

Bunkr č. 187 (úsek Trmice) (0,6 km)


Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice

Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice (1,1 km)


Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem (1,7 km)


Bertino údolí

Bertino údolí (2 km)


ZOO Ústí nad Labem

ZOO Ústí nad Labem (3 km)


Zdymadlo Střekov

Zdymadlo Střekov (3 km)


Vrkoč

Vrkoč (4 km)


Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád (4 km)


Kostel Narození Panny Marie v Trmicích

Kostel Narození Panny Marie v Trmicích (4 km)


Střekov - hrad

Střekov - hrad (4 km)


Erbenova vyhlídka

Erbenova vyhlídka (4 km)


Uvedené hodnoty představují pěší vzdálenost
Poznámky: *Př: Platí pouze v případě, že je v provozu přívoz

Turistika > Rozhledny - Ostatní památky > Popraviště na Větruši

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner