ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
 

JMÉNO

Muzeum města Ústí nad Labem


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA  
TYP muzeum
OBLAST Mostecká pánev - Chomutovsko-teplická část, Verneřické středohoří
REGION Ústí nad Labem
GPS 50°39'39.283"N, 14°2'3.473"E
POLOHA Zobrazit na: mapě
POPIS
Muzeum v centru města Ústí nad Labem s rozsáhlými sbírkami z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění.

Počátky muzea sahají do roku 1876, kdy bylo založeno z iniciativy členů německého Živnostenského spolku. Hlavní náplní nově zřízeného muzea bylo uchování a prezentace řemeslných, technických a uměleckých výrobků. Tyto sbírky měly sloužit nejen k poznání historie ústeckého průmyslu a řemesel, ale též k inspiraci, výchově a vzdělávání soudobých řemeslníků a výrobců. V roce 1901 přešla správa muzea ze Živnostenského spolku na nově vzniklou Muzejní společnosti. Do roku 1919 se muzeum několikrát stěhovalo, poté bylo umístěno v budově trmického zámku. V roce 1972 se muzejní expozice přestěhovala do bývalé školní budovy v těsném sousedství městského divadla, kde se nachází dodnes. Na počátku 21. století proběhla dlouho očekávaná kompletní rekonstrukce muzejní budovy. Ta byla ukončena roku 2011 a modernizované muzeum bylo znovu otevřeno veřejnosti.

Ústecké muzeum je příspěvkovou organizací města, v současnosti spravuje cca 200 000 evidenčních čísel muzejních sbírkových předmětů a jejich souborů. Obhospodařuje okolo 60 000 knižních jednotek v odborné muzejní knihovně, včetně 2000 svazků starých tisků a rukopisů.K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19.století. Obsahují početné a významné soubory dokumentující především přírodu severozápadních Čech, Českého středohoří a Krušných hor. Nalezneme zde tisíce geologických vzorků minerálů, hornin a doklady paleontologické. Nechybí ani botanický herbář či zvláště početné soubory entomologické. Atraktivní jsou sbírky zoologické s řadou zajímavých preparátů. V souvislosti s výstavbou v historickém centru města Ústí nad Labem v posledních desetiletích se rozrostly také sbírky archeologické. Historické sbírky obsahují například desetitisíce fotografií, negativů, diapozitivů nebo pohlednic. Jsou zde také sbírky vojenství, které jsou mimořádné například souborem zbraní a vojenského materiálu z období kolem roku 1813, kdy se odehrála bitva u Chlumce. Vzhledem k průmyslovému charakteru regionu jsou početné technické sbírky. Výtvarná umění a umělecká řemesla jsou zastoupena například historickým nábytkem, sklem, souborem pozdně gotických dřevořezeb nebo krajinomalbou 19. a 20.století. Jak počtem, tak kvalitou sbírek patří Muzeum města Ústí nad Labem k nejvýznamnějším regionálním muzejním institucím v České republice.

PŘÍSTUP
Muzeum se nachází v centru města, v těsném sousedství městského divadla, v prostoru mezi Lidickým náměstím a Smetanovými sady.

Masarykova 1000/3
Ústí nad Labem - 400 01
tel.: +420 475 210 937
e-mail: muzeumusti@muzeumusti.cz

Otevírací doba: úterý - neděle: 9:00 - 17:00 hodin
zavřeno: každé pondělí, státní svátky a 17.9., 20.11., 31.12.
(aktuální údaje na oficiálních stránkách muzea: viz níže)

VLAK Ústí n.L. západ (150 m), Ústí n.L. hl.n. (850 m)
AUTOBUS Ústí n.L. autobusové nádraží (100 m)
PARKOVÁNÍ parkovací místa ve Vaníčkově ulici přímo u muzea, placené parkoviště na Špitálském náměstí (150 m), jinak v ulicích či na dalších parkovištích města
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY oficiální stránky Muzea města Ústí nad Labem: www.muzeumusti.cz

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno: září 2011 (Mgr. Jiří Preclík)


Turistika > Muzea a galerie >Muzeum města Ústí nad Labem

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner