Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
JMÉNO

Kamýk (u Hlinné)

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Malé Hradiště
Kamýček
Kamejček
Kleine Radischken
Kamaickenberg
Kamaitschken
TYP vrch

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°33'52.269"N, 14°7'0.258"E
POPIS
Čedičový kuželovitý kopec (455 m) se nachází asi 4 km severozápadně od Litoměřic pod dominantním Hradištěm. Ze zalesněného úpatí vyčnívá velmi zajímavý skalnatý vrchol s typickou sloupcovou odlučností, jakou můžeme vidět např. u lomu na Radobýlu. Nízké, čtyř až pětiboké hranoly vytvářejí místy jakoby dláždění, do hladka ošlapané četnými návštěvníky. Střední partie kopce pozvolna zarůstají náletovými dřevinami. Ve skalních štěrbinách na vrcholu i na strmých, členitých svazích se daří rozmanitým rostlinám, na jaře upoutá velmi hojná mochna písečná, později rozrazil klasnatý, ožanka kalamandra, pelyněk ladní, chmerek vytrvalý, zvonek jemný, šalvěj přeslenitá, mařinka psí, divizna knotovkovitá a další. Na jihovýchodním úbočí mezi invazními křovinami přetrvává malé otevřené suťoviště. V listnatém lese na úpatí roste typická hajní květena, mařinka vonná, bažanka vytrvalá, prvosenka jarní aj.Z vrcholu se naskýtá dokonalý kruhový výhled, východně na masiv Dlouhého vrchu s Křížovou horou, následují Bílé stráně a Mostka, jižně Litoměřice, jihozápadně Radobýl a Bídnice, západně vzdálenější panorama Středohoří od Házmburku přes Košťálov a Lovoš až po vrchol Milešovky, vykukující za nedalekým Plešivcem, dále Tlučeňské údolí s Trabicí a Deblíkem a severně blízké Hradiště.

PŘÍSTUP
Mezi Hradištěm a Kamýkem prochází široká, neznačená polní cesta, ze které vybíhá úzká pěšina na vrchol. Cesta na jedné straně ústí na silnici pod Hlinnou, na opačné straně na silnici pod Mentaurovem, přes kterou pokračuje až do Skalice. Přístup je tedy možný z obou stran.
VLAK Litoměřice horní nádraží (6 km)
AUTOBUS Hlinná (1,2 km), Miřejovice (1,2 km), Skalice (2 km)
PARKOVÁNÍ Hlinná - náves, nebo při některé z polních cest odbočujících ze silnice pod Mentaurovem
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Kamýk - Malé Hradiště (Zdena Vojtíšková)

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY
Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Zdena Vojtíšková, březen 2013
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Hory a skály > Kamýk (u Hlinné)

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner