Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Kirche der Hl. Dreifaltigkeit

TYP kostel

OBLAST Úštěcká pahorkatina

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°31'41.264"N, 14°13'5.562"E
POPIS
Při průjezdu obcí Křešice upoutá pozornost půvabný kostelík, vypínající se na návrší nad železniční tratí mezi dvěma kopci - Křemínem a Holým vrchem. Jakoby tvořil kulisu k mohutnému Sedlu, rýsujícímu se v pozadí. Upoutá svojí malebností i zajímavou a neobvyklou architekturou, loď kostela stojí totiž odděleně od věže se zvonicí. Přestože tvoří dominantu Křešic, stojí na pokraji Zahořan, obce připojené ke Křešicím a tvořící dnes její součást.

Při pohledu zblízka je však zřejmý žalostný stav celé stavby, popraskané a odloupané zdivo, vytlučené tabulky oken, vydrancovaný a zpustlý interiér, udržován je pouze přilehlý hřbitov. Jakoby byl tento krásný, raně barokní kostelíček odsouzen k pozvolnému zániku.Kostel postavil v letech 1653-57 pravděpodobně litoměřický stavitel italského původu Bernardo Spineta pro tehdejšího majitele zahořanského panství, císařského podmaršálka Jana Křtitele de la Crona. Vnitřní úpravy byly dokončeny až koncem 18. století. Hlavní oltář z umělého mramoru z r. 1766 je dílem litoměřického mramoráře M.Hennevogela, čtyři boční oltáře patrně od dalšího litoměřického mistra, M.Tollingera, varhany z r.1711 od D. Kornhausera ze Sokolova, pozdně barokní kazatelna pochází z r.1772. Valená lunetová klenba je bohatě zdobená freskovými malbami a štukovou ornamentikou. Na čtyřhranné zvonici v koutě hřbitova se kdysi nacházely 4 zvony, 3 velké z r.1655 a jeden menší z r. 1749, s německými a latinskými nápisy. Do hřbitovního areálu patří ještě pětiboká pohřební kaple s oltářní architekturou od Fr. Kutschery z konce 18. století. Po roce 1800 se objevily trhliny v klenbě a zdivu, proto byla r. 1816 na kostele i zvonici vyměněna střecha a v letech 1844-45 obě stavby ještě vyztuženy železnými táhly. Vzhledem k narušené statice však destrukce pokračovala a kostel byl proto opuštěn.

Stojí tu dodnes, neobyčejný a působivý, přes všechny potíže přečkal víc, jak tři století. Obyvatelé Zahořan nyní vyvíjejí úsilí o záchranu kostela a zahájili veřejnou sbírku s názvem "Zahořanský kohout", pojmenovanou podle pověsti, která je s kostelem spojená.

Výklenková kaplička na návsi, která byla spolu s kostelem zařazena mezi ohrožené památky Litoměřicka, je již opravená péčí obce Křešice.

Z místa, kde stojí, se otevírají pěkné výhledy na Holý vrch, Křemín, Mlýnský vrch a Sedlo, Trojhoru, Pannu a Kalich.

Použitý zdroj: Umělecké památky Čech 4

PŘÍSTUP
Ze zahořanské návsi po silnici směrem k Labi, potom doleva úzkou uličkou mezi posledními domky.
VLAK Křešice (1,5 km)
AUTOBUS Zahořany (1 km), Třeboutice (1,5 km), Křešice (1,7 km)
PARKOVÁNÍ Náves v Zahořanech nebo malé parkoviště pod želez. tratí v Křešicích.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Křemín, kostel v Zahořanech a Holý vrch u Křešic
Záchrana kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech
Občanské sdružení "Pro Zahořany"

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Iniciativa pro záchranu kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech: www.prozahorany.cz
Záchrana ukradeného votivního obrazu: www.dltm.cz
Článek o chátrajících památkách v Zahořanech: www.tyden.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Zdena Vojtíšková, únor 2013, aktualizace údajů o záchraně: Jarmila Jandová březen 2014
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Církevní památky > Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner