Jiří Šedivý"> Vrbičany - zámek
Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Vrbičany - zámek

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA

TYP zámek

OBLAST Hazmburská tabule

REGION LovosiceGPS
POLOHA
Zobrazit na mapě
50°27'51.778"N, 14°5'30.338"E
N 50°27.86297', E 14°5.50563'
POPIS
Velký, pozdně barokní zámek na okraji Vrbičan z konce 18. století prochází v současnosti postupnou rekonstrukcí. První část zámecké expozice byla zpřístupněna pro veřejnost v roce 2015.

Ve druhé polovině 18. století byl majitelem Vrbičan František Karel Kressel z Kvaltenburka, známý osvícenec a velký příznivce politiky císaře Josefa II. Byl prvním ředitelem právnické fakulty na pražské universitě a od roku 1782 stál v čele dvorské komise, která připravovala josefínské církevní reformy. Právě on nechal vybudovat v letech 1786-1789 ve Vrbičanech zcela nové šlechtické sídlo. Jedná se o patrovou budovu vystavěnou na podélném půdorysu, ze které vystupuje dvoupatrová centrální část zakončená segmentovým štítem. Na šlechtický původ zakladatele upomíná dodnes pískovcový alianční znak Kvaltenburků osazený na průčelí zámecké budovy.Od poloviny 19. století patřil zámek rodině Herbersteinů. Za druhé světové války se objekt stal centrem nacistické nucené správy pro herbersteinský majetek. Po nezdařeném atentátu na Hitlera v červenci 1944 se správce tohoto majteku, baron von Hartrot, na zdejším zámku zastřelil. Na začátku r. 1945 zde byla zřízena ubykace pro Hitlerjugend, v r. 1946 byl pak zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován. Později tu byl zřízen internát Středního odborného učiliště zemědělského, po roce 2002 autoškola a pracoviště pro odborný výcvik učňů v oboru truhlář. Roku 2011 zámek koupil součaný majitel - firma Sempra Vrbičany.

Od roku 2012 se zdevastovaný zámek postupně opravuje, byl vyčištěn zámecký park a připravuje se celková obnova objektu. Po rekonstrukci střechy postupně přibývají i výstavní prostory, kde lze v současnosti navštívit expozice: historie zámku, porcelánové panenky Dagmar Májové, kočárky Věry Čížkové, papírové modely hradů a zámků Jany Žuravnyjové, obrazy Zdeňka Kadlece, fotografie Idy Homolové, kresby hradů Bohuslava Strnada a Brantovy kreslené šermířské vtipy. V plánu je obnova podlahy salla terreny a také zřízení zámecké kavárny. V budoucnu by zámek měl sloužit jako multikulturní centrum širokého okolí.

PŘÍSTUP
Zámek se nachází na východním okraji Vrbičan, přístupný je odbočkou z hlavní silnice, která obcí prochází. Na zámku se stále pracuje, takže kastelán se pohybuje mezi kanceláří a zámkem - při zájmu o prohlídku nebo zakoupení pohlednic, turistických známek či vizitek jej prosím prozvoňte na číslo 731 005 123.

Otevírací doba:
ČERVENEC, SRPEN 10 - 16 (DENNĚ MIMO PONDĚLÍ)
ZÁŘÍ, ŘÍJEN 10 - 16 (SOBOTY A NEDĚLE)
LISTOPAD, PROSINEC (POUZE PO DOHODĚ - TÉMĚŘ KDYKOLI)

Aktuální informace o provozu zámku naleznete na oficiálních stránkách (viz níže)
VLAK Chotěšov pod Házmburkem (4 km)
AUTOBUS Vrbičany (0,6 km)
PARKOVÁNÍ Parkování je přímo v hospodářském dvoře - nebojte se vjet dovnitř.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Oficiální stránky zámku:: www.zamekvrbicany.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, 5. srpna 2015
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Házmburk

Házmburk (10 km)


Oparenské údolí

Oparenské údolí (10 km)


Lovoš

Lovoš (11 km)


Košťálov

Košťálov (11 km)


Šebín - les

Šebín - les (12 km)


Litoměřice

Litoměřice (12 km)


Boreč

Boreč (12 km)


Mannsteinův kámen

Mannsteinův kámen (13 km)


Opárno - hrad

Opárno - hrad (13 km)


Rohatec

Rohatec (14 km)


Hrad a zámek Skalka

Hrad a zámek Skalka (14 km)


Šebín - hrad

Šebín - hrad (15 km)


Uvedené hodnoty představují pěší vzdálenost
Poznámky: *Př: Platí pouze v případě, že je v provozu přívoz

Turistika > Hrady, zámky, tvrze > Vrbičany - zámek

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner