Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
JMÉNO

Liščín

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Lištín
Fuchsberg
Goldberg
Zlatá hora
Litschenberg

TYP hora

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°34'6.120"N, 14°10'49.774"E
POPIS
Zalesněný čedičový vrch (437 m), nacházející se asi 5 km severovýchodně od Litoměřic. Západní a severní část kopce byla kdysi odtěžena, prohlubně po dávných lomech jsou dnes zarostlé křovinami a jinou lesní vegetací. Zmizely i stopy po neúspěšném dolování zlata, o které se zde pokoušeli, pravděpodobně na počátku 17. století, majitelé ploskovického panství. Z té doby pochází německé jméno Goldberg - Zlatá hora. Kopec je zajímavý i z hlediska archeologického, byly na něm nalezeny soubory bronzových předmětů z mladší doby bronzové, které jsou uchovány v depozitáři oblastního muzea v Litoměřicích. Na tomto nenápadném vrchu se ukrývá ještě další pozoruhodnost, a sice trosky pomníku, který sem byl zasazen litoměřickými Čechy k 10. výročí vzniku Československé republiky. Na větším zachovaném fragmentu je dodnes čitelný nápis ČSR 1918 - 1928.Za zmínku stojí také bohatství hajní květeny, roste zde sasanka hajní a pryskyřníkovitá, bažanka vytrvalá, mařinka vonná, dymnivka bobovitá atd., další a jiné rostlinky lze nalézt na rozmanitě tvarovaných skalách. Z nejvyšší čedičové skalky, připomínající miniaturní kamenné varhany, se naskýtá krásný, i když pouze částečný výhled na celou Třebušínskou kotlinu, na Myštický vrch, Kalich, Pannu, Trojhoru, Soudný kámen, Sedlo a Mlýnský vrch. Přes zarůstající průseky na jižním úbočí na Křemín, Polabí a Říp.

Zdroj: České středohoří. Turistický průvodce ČSSR. Svazek 23 a sdělení p. ing. O. Špecingera

PŘÍSTUP
Ze silnice, téměř naproti místu, odkud směřuje modrá značka vedoucí z Pohořan na Křížovou horu, vede na opačnou stranu neznačená polní cesta. Prochází kolem úpatí kopce do Myštic. Z ní odbočuje na vrchol lesácká cesta.
VLAK Ploskovice (4 km), Litoměřice horní nádraží (5,5 km)
AUTOBUS Pohořany (1,5 km), Maškovice (2 km), Myštice (1km)
PARKOVÁNÍ Myštice, u Maškovic, podél silnice mezi Pohořany a křižovatky do Myštic.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Dlouhý vrch, Křížová hora a Liščín (Zdena Vojtíšková)
Vánoční výlet na Liščín (Zdena Vojtíšková)

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Odborný archeologický článek o bronzovém kování z Liščína: www.academia.edu

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Zdena Vojtíšková, prosinec 2012
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Hory a skály > Liščín

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner