Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Starček přímětník

Fotogalerie: Starček přímětník - Senecio jacobaea L.
Fotogalerie


Vědecký název: Senecio jacobaea L.

Čeleď: Hvězdnicovité AsteraceaeStarček přímětník - Senecio jacobaea L. Rozšíření: Evropa, Afrika, Asie, Severní Amerika. U nás poměrně hojně od nížin do podhůří, včetně Českého středohoří.


Ekologie a biologie: Středně vysoká, dvouletá až vytrvalá bylina s přímou, nahoře větvenou, rýhovanou, lysou až pavučinatě vlnatou lodyhou a výrazně zkadeřenými listy. Přízemní listy jsou lyrovitě peřenodílné s velkým koncovým úkrojkem, prostřední lodyžní listy jsou peřenodílné bez zvětšeného koncového úkrojku a přisedlé poloobjímavou spodinou s dřípenými oušky. Horní listy jsou podobné, nemají však dřípená ouška. Žluté květní úbory jsou sestaveny v latnatě chocholičnaté květenství. Plodem je válcovitá nažka s vyniklými žebry a jednoduchým chmýrem. Kvete od června do října. Roste na suchých loukách a pastvinách, stráních, mezích, ve světlých doubravách a lesních lemech, často také na ruderalizovaných stanovištích.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR
Hron/Zejbrlík - Rostliny luk, pastvin, vod a bažin


Zobrazené fotografie:
Srdov (u Oblíku), červenec 2011, NPR Sedlo, červenec 2013, Třtěnské stráně, červenec 2015

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, květen 2017


Starček přímětník - Senecio jacobaea L.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Starček přímětník

Úvod
Napište nám 
Copyright