Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

KNIHY O ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
Ukázka knihy Průvodce naučnou stezkou Lovoš Název: Průvodce naučnou stezkou Lovoš
Autor: Kolektiv autorů
Místo a rok vydání: Ústí nad Labem, 2009
Vydavatel: Český svaz ochránců přírody v Ústí nad Labem
Vazba: měkká, stran: 28, rozměr: A5

Populárně naučná publikace věnovaná naučné stezce stoupající skrze věhlasné Oparenské údolí k vrcholu Lovoše. Úvodní část publikace se věnuje přírodní charakteristice zdejší oblasti (zejména z pohledu geologického), ve zbývajících kapitolách jsou pak čtenářům představeny jednotlivá zastavení naučné stezky. Součástí publikace je samozřejmě bohatá fotografická dokumentace a rovněž i mapa naučné stezky.

Ukázky z knihy:
Vrcholové partie jsou charakteristické skalními útvary ze skupiny skalních věží, které byly nazvány "Panenskými kameny". Název souvisí s tím, že se k těmto místům váže pověst o třech zkamenělých pannách, kterou zaznamenal Tesař (1926). Podle ní jedna žena z Lovosic poslala své dcery na Kybičku na jahody. Když se ani k večeru nevracely domů, ztratila trpělivost a zvolala: "Kéž byste nahoře zkameněly!" A tak se stalo, že je vrchol poset skalami podobnými zkamenělým nešťastnicím. ve skutečnosti jsou tyto útvary výsledkem přírodních zvětrávacích procesů, jejichž hlavními silami byly mrazové zvětrávání a odlamování skal působením gravitace, jež zde probíhalo zejména v období starších čtvrtohor.
Ukázka z knihy Průvodce naučnou stezkou Lovoš Ukázka z knihy Průvodce naučnou stezkou Lovoš Ukázka z knihy Průvodce naučnou stezkou Lovoš Ukázka z knihy Průvodce naučnou stezkou Lovoš Ukázka z knihy Průvodce naučnou stezkou Lovoš
Tato publikace je ke stažení zde (soubor PDF, velikost: 8 MB).


Encyklopedie > CHKO České středohoří > Materiály ke stažení > Průvodce naučnou stezkou Lovoš

Encyklopedie > Literatura > Průvodce naučnou stezkou Lovoš

Úvod
Napište nám 
Copyright