Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Řepeň polabská

Fotogalerie: Řepeň polabská - Xanthium albinum (Widder) H.Scholz et Sukopp
Fotogalerie


Vědecký název: Xanthium albinum (Widder) H.Scholz et Sukopp

Čeleď: Hvězdnicovité AsteraceaeŘepeň polabská - Xanthium albinum (Widder) H.Scholz et Sukopp Rozšíření: Původní v Severní Americe, druhotně rozšířena do dalších světadílů. U nás roztroušeně, místy až hojně, v Polabí a Podyjí, dolním Poohří a Povltaví, jinde spíš ojediněle. V Českém středohoří roztroušeně.


Ekologie a biologie: Jednoletá, pozdně jarní robustní bylina. Lodyha až 100 cm vysoká, drsně chlupatá, hnědofialově čárkovitě skvrnitá, často bohatě větvená. Listy dlouze řapíkaté, 3-5 laločné, na bázi uťaté nebo téměř srdčité, k řapíku klínovitě sbíhavé. Květenství hroznovité, mnohokvěté samčí úbory nahromaděné na konci větví, dvoukvěté samičí přisedlé pod samčími. Plodenství vejcovitá až elipsoidní, většina zákrovních osténků na konci háčkovitých. Kvete od srpna do října. Roste na písčitých a štěrkovitých březích, vlhkých rumištích, někde i jako plevel na polích. Semena mají téměř 100% klíčivost.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR


Zobrazené fotografie:
Rtyně nad Bílinou, duben 2016, lada pod Košťálovem a u Oleška (Roudnice n.L.), září 2017

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, říjen 2017


Řepeň polabská - Xanthium albinum (Widder) H.Scholz et SukoppEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Řepeň polabská

Úvod
Napište nám 
Copyright