Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Lomikámen trsnatý křehký

Fotogalerie: Lomikámen trsnatý křehký - Saxifraga rosacea subsp. sponhemica (C.C.Gmelin) D.A.Webb
Fotogalerie


Vědecký název: Saxifraga rosacea subsp. sponhemica (C.C.Gmelin) D.A.Webb

Čeleď: Lomikamenovité Saxifragaceae


Status: Je zařazen mezi silně ohrožené druhy - C2r


Lomikámen trsnatý křehký - Saxifraga rosacea subsp. sponhemica (C.C.Gmelin) D.A.Webb Rozšíření: Island, Irsko, střední Evropa. U nás roztroušeně v Českém krasu, Českém středohoří (např. NPP Boreč, Ostrý u Velemína), vzácně ve skalních údolích Vltavy, Berounky a Lužnice u Příběnic, na jižní Moravě v údolí Oslavy a Dyje.


Ekologie a biologie: Roste na nezastíněných skalách a sutích, převážně se severní expozicí. Kvete v druhé polovině dubna a v květnu. Často bývá pěstován na zahradách a skalkách v různobarevných kultivarech. V ČR se vyskytují dva poddruhy lomikamene trsnatého, l.t. křehký, s listy na ploše lysými a řídce brvitými okraji a l.t.vlnatý (subsp. steinmannii), viditelně chlupatý, který roste jen v údolí Jizery u Semil a v údolí Labe u Ústí nad Labem, endemit ČR a kriticky ohrožený druh - C1.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR


Zobrazené fotografie:
NPP Boreč, květen 2015

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, květen 2015


Lomikámen trsnatý křehký - Saxifraga rosacea subsp. sponhemica (C.C.Gmelin) D.A.WebbEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Lomikámen trsnatý křehký

Úvod
Napište nám 
Copyright