Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Křehkýš vodní

Fotogalerie: Křehkýš vodní - Myosoton aquaticum (L.) Moench
Fotogalerie


Vědecký název: Myosoton aquaticum (L.) Moench

Čeleď: Hvozdíkovité CaryophyllaceaeKřehkýš vodní - Myosoton aquaticum (L.) Moench Rozšíření: Evropa, Asie, druhotně Severní Amerika. U nás roztroušeně až dosti hojně po celém území od nížin po pahorkatiny, včetně Českého středohoří.


Ekologie a biologie: Středně vysoká, dvouletá až vytrvalá, svěže zelená bylina. Lodyhy poléhavé až vystoupavé, kořenující, velmi křehké a lámavé. Listy vstřícné, lesklé, po okrajích zvlněné, horní a střední srdčitě přisedlé, dolní a na sterilních lodyhách řapíkaté. Květní stopky žláznaté, po odkvětu nicí. Hluboce dvoudílné bílé korunní lístky jsou jen o málo delší než kalich. Blizna je pětičetná. Kvete od května do září. Roste na březích vodních toků a rybníků, odvodňovacích kanálů, v příkopech, ve stinných a vlhkých lesích, často na antropogenních stinných a vlhkých stanovištích. Podobný ptačinec hajní se liší zejména trojčetnou bliznou a korunními lístky až 2x delšími než kalich.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR
Hron/Zejbrlík - Rostliny luk, pastvin, vod a bažin


Zobrazené fotografie:
Mezi Sedlem a Soudným kamenem, červenec 2016

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, srpen 2016


Křehkýš vodní - Myosoton aquaticum (L.) MoenchEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Křehkýš vodní

Úvod
Napište nám 
Copyright