Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Kozlík ukrajinský chlumní

Fotogalerie: Kozlík ukrajinský chlumní - Valeriana stolonifera Czern subsp. angustifolia Soó
Fotogalerie


Vědecký název: Valeriana stolonifera Czern subsp. angustifolia Soó

Čeleď: Kozlíkovité Valerianaceae


Status: Patří mezi vzácnější druhy, vyžadující další pozornost - C4a


Kozlík ukrajinský chlumní - Valeriana stolonifera Czern subsp. angustifolia Soó Rozšíření: U nás roztroušeně v pásmu pahorkatin až podhůří. V Českém středohoří rovněž roztroušeně.


Ekologie a biologie: Roste v teplomilných doubravách a dubohabřinách, v lesních lemech, na lesostepních loukách, skalnatých svazích, skalních drolinách a sutích, též na hradních návrších. Kvete na jaře a v časném létě - od dubna do června, květy jsou bílé nebo sv. růžové. Od našeho nejběžnějšího zástupce rodu, k. lékařského, se odlišuje časnější dobou kvetení (k.lékařský kvete nejčastěji v červenci), krátce řapíkatými až přisedlými středními lodyžními listy s 8-14 jařmy a celokrajnými nebo oddáleně zubatými lístky, obvykle 2-5 mm širokými. Vyhledává spíše sušší stanoviště.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR


Zobrazené fotografie:
Borečský vrch, květen 2015, Oblík, červen 2015

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, září 2015


Kozlík ukrajinský chlumní - Valeriana stolonifera Czern subsp. angustifolia SoóEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Kozlík ukrajinský chlumní

Úvod
Napište nám 
Copyright