Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Jetel prostřední

Fotogalerie: Jetel prostřední - Trifolium medium L.
Fotogalerie


Vědecký název: Trifolium medium L.

Čeleď: Bobovité FabaceaeJetel prostřední - Trifolium medium L. Rozšíření: Původní v Evropě až po Ural a na Kavkaze. U nás poměrně běžný druh od nížin do hor, nejčastější ve středních polohách (včetně Českéhostředohoří), chybí pouze v suchých a teplých oblastech (Lounsko).


Ekologie a biologie: Vytrvalá, středně vysoká bylina s obvykle vystoupavou lodyhou, v uzlinách někdy lomeně zprohýbanou. Pod zemí vytváří větvené oddenky, z nichž vznikají často kompaktní porosty. Trojčetné listy jsou řapíkaté, lístky na okrajích brvité. Palisty středních lodyžních listů se zvolna zužují v kopinatou špici. Květenství tvoří kulovitá až plochá hlávka, přisedlá nebo krátce stopkatá a obvykle jednotlivá. Kalich je desetižilný, lysý, koruna purpurově červená až fialová. Plodem je jednosemenný lusk se zobánkem. Roste v lesních lemech a světlinách, na mezích, loukách, pastvinách, křovinatých stráních. Kvete od června do srpna.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR


Zobrazené fotografie:
Sedlo u Úštěku, červenec 2016

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, únor 2018


Jetel prostřední - Trifolium medium L.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Jetel prostřední

Úvod
Napište nám 
Copyright