ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Devaterník velkokvětý tmavý

Fotogalerie: Devaterník velkokvětý tmavý

Vědecký název: Helianthemum grandiflorum (Scop.) DC. subsp. obscurum (Wahlenb.) Holub
Čeleď: Cistovité Cistaceae


Devaterník velkokvětý tmavý Rozšíření: Střední a jihovýchodní Evropa, na sever zasahuje do Dánska a středního Švédska, areál rozšíření pokračuje až do Turecka a na Kavkaz. V ČR roztroušeně až hojně od nížin do podhůří, především v jižnějších částech státu.


Ekologie a biologie: Roste na slunných, kamenitých stráních, na sušších loukách a pastvinách, v lesních lemech, vyhledává hlubší, zásadité půdy. Kvete od června do začátku října. Na rozdíl od devaterníku velkokvětého pravého, který je řazen mezi kriticky ohrožené rostliny - C1, je tento poddruh mnohem hojnější. Znakem, který se oba druhy od sebe odlišují, jsou D.v. pravého chlupaté tmavé žilky na kališních lístcích, mezi nimi je lístek lysý. D.v. tmavý má žilky nevýrazné a drobnější chloupky po celé ploše lístku. V Českém středohoří se vyskytuje velmi často, i podél cest a silnic.Zdroj:
Botany.cz, Naturfoto.cz

Zobrazené fotografie:
NPP Bílé stráně, květen 2011, úpatí Borče, září 2010

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz


Autor: Zdena Vojtíšková, květen 2012


Devaterník velkokvětý tmavýEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Devaterník velkokvětý tmavý


Úvod
Napište nám 
Copyright