Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Černýš hřebenitý

Fotogalerie: Černýš hřebenitý - Melampyrum cristatum L.
Fotogalerie


Vědecký název: Melampyrum cristatum L.

Čeleď: Krtičníkovité Scrophulariaceae


Status: Černýš hřebenitý pravý je zařazen mezi ohrožené druhy - C3, černýš hřebenitý časný mezi silně ohrožené druhy - C2b


Černýš hřebenitý - Melampyrum cristatum L. Rozšíření: Evropa, Střední Asie. U nás roztroušeně v nížinách a pahorkatinách v teplejších oblastech, nejčastěji v Českém středohoří, Českém krasu, Polabí a na jižní Moravě.


Ekologie a biologie: Jednoletá, poloparazitická bylina, na rozdíl od většiny ostatních černýšů nevytváří velké porosty, vyskytuje se jen v malých populacích. Roste v teplomilných doubravách a jejich lemech, lesostepích a křovinách, na sušších loukách, nejčastěji na zásaditém podloží. Květy a listeny jsou žlutobílé, obvykle purpurově naběhlé, občas se vyskytnou i rostliny s listeny bílými. Druh je značně proměnlivý, v ČR se rozlišují dvě variety: černýš hřebenitý pravý (m.cristatum v. cristatum) je vyšší, s více než sedmi lodyžními články, kvete od června do září a č. hřebenitý časný (m. cristatum v. solstitiale), který je nižší, má méně lodyžních článků a vykvétá na přelomu května a června.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR
Wikipedia.org


Zobrazené fotografie:
Oblík, červen 2015 a srpen 2013, u Lovečkovic, červenec 2015

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, listopad 2015


Černýš hřebenitý - Melampyrum cristatum L.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Černýš hřebenitý

Úvod
Napište nám 
Copyright