ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkáchZÁRAZA NACHOVÁ PRAVÁ


zvětšit foto


zvětšit foto Vědecký název: Orobanche purpurea subsp. purpurea Jacq.


Čeleď: zárazovité Orobanchaceae


Status: kriticky ohrožený druh


Rozšíření: Druh eurasijského rozšíření rostoucí od Atlatntiku až po Střední Asii a od Středomoří po jižní Švédsko.

V České republice vzácně v teplejších oblastech. V Čechách je nejčastější v Českém středohoří a Doupovských horách, vzácně roste i jinde, na Moravě se vzácně vyskytuje především v jihomoravských pahorkatinách.

V rámci Českého středohoří v současnosti záraza nachová pravá roste na více lokalitách jak teplejší části (Radobýl, Deblík, Havraní skála), tak i ve vyšších polohách (Tašov, Buková hora).


zvětšit foto Ekologie a biologie: Parazitický druh cizopasící v České republice na řebříčcích (Achillea sp.). Jedná se o druh poměrně široké ekologické amplitudy rostoucí jak na suchých stepních lokalitách, tak i v mezofilních trávnících.


Ohrožení: Luční lokality s výskytem druhu mohou být ohroženy změnami hospodaření (neobhospodařováním nebo naopak příliš intenzivní pastvou, hnojením apod.). Lokality na suchých stepních stráních může ohrozit především zarůstání expanzivními dřevinami.


Literatura:

1) Nepraš K. et Kroufek R. (2005): Nové nálezy záraz na Ústecku. - Severočes. Přír., Litoměřice, 36-37: 47 - 52.

2) Zázvorka J. (2003): Zárazy (Orobanche L. s.l.) v Českém středohoří (2. verze po patnácti letech). - Severočes. Přír., Litoměřice, 35: 59-98.

3) Zázvorka J. in Slavík B. [ed.] (2000): Květena České republiky. 6. [Flora of the Czech Republic.] / Ed. Academia, Praha, p. 477 – 513.


zvětšit foto Fotografie: České středohoří


Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz


Odkazy: vložit odkaz


Autor: Mgr. Karel Nepraš, listopad 2006
Krajina > Příroda > Květena Českého středohoří > záraza nachová pravá


Úvod
Napište nám 
Copyright