Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Skřípinec Tabernaemontanův

Fotogalerie: Skřípinec Tabernaemontanův - Schoenoplectus tabernaemontani (C.C.Gmelin) Palla
Fotogalerie


Vědecký název: Schoenoplectus tabernaemontani (C.C.Gmelin) Palla

Čeleď: Šáchorovité Cyperaceae


Status: Patří k silně ohroženým druhům naší květeny - C2b, zákonem chráněný není.


Skřípinec Tabernaemontanův - Schoenoplectus tabernaemontani (C.C.Gmelin) Palla Rozšíření: V České republice se vyskytuje roztroušeně v nejteplejších oblastech, převážně v nížinách a pahorkatinách. V Českém středohoří např. na PP Koštice, na Velké Volavce a při vodní nádrži Lkáň.


Ekologie a biologie: Vytrvalá bylina 50-150 cm vysoká, s oblou, sivozelenou lodyhou. Květenství tvoří zdánlivě postranní kružel podepřený krátkým listenem. Klásky v kruželu jsou přisedlé nebo krátce stopkaté, nažky většinou smáčknuté, s oběma stranami vypouklými nebo jednou vypouklou a druhou plochou, bez výrazného hřbetního kýlu. Blizny převážně dvě, alespoň dolní plevy s purpurovými papilami téměř po celé ploše až v úzkém okolí žebra, u rostlin za plodu často zdánlivě bez papil. Roste v slabě zasolených močálech, v rákosinách a při březích vod, v mokrých příkopech a slaniscích. Kvete v červnu a červenci.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR


Zobrazené fotografie:
PP Koštice, červenec 2016

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, listopad 2017


Skřípinec Tabernaemontanův - Schoenoplectus tabernaemontani (C.C.Gmelin) PallaEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Skřípinec Tabernaemontanův

Úvod
Napište nám 
Copyright