Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Ožanka čpavá

Fotogalerie: Ožanka čpavá - Teucrium scordium L.
Fotogalerie


Vědecký název: Teucrium scordium L.

Čeleď: Hluchavkovité Lamiaceae


Status: C2b, §2


Ožanka čpavá - Teucrium scordium L. Rozšíření: Evropa, Střední Asie, Sibiř. Vzhledem k zániku původních stanovišť jde o u nás téměř vymizelý druh, vyskytuje se v Polabí, v nížinách kolem Moravy, Svratky a Dyje, vzácně i v přilehlých oblastech. V Českém středohoří na vlhké louce u Koštic, vyhlášené za Přírodní památku.


Ekologie a biologie: Vytrvalá bylina vytvářející oddenky s podzemními výběžky, ze kterých vyrůstají nízké, vystoupavé, hustě chlupaté lodyhy. Vstřícné přisedlé a chlupaté listy jsou na okraji vroubkovaně zubaté. Květenství tvoří řídký lichoklas ze zřetelně oddálených lichopřeslenů s listeny delšími než květy. Koruna je růžově fialová, vzácně bílá, horní pysk koruny zdánlivě chybí. Celá rostlina nápadně páchne česnekem. Kvete v červenci a srpnu. Roste na březích řek a rybníků, vlhkých loukách, v lemech lužních lesů na vlhkých, někdy i mírně zasolených půdách.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR
Naše květena - Vlhké louky (V.Rybka)


Zobrazené fotografie:
PP Koštice, červenec 2016

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, srpen 2016


Ožanka čpavá - Teucrium scordium L.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Ožanka čpavá

Úvod
Napište nám 
Copyright