Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Orsej jarní hlíznatý

Fotogalerie: Orsej jarní hlíznatý - Ficaria verna Huds. subsp. bulbifera Á. Löwe et D. Löwe
Fotogalerie


Vědecký název: Ficaria verna Huds. subsp. bulbifera Á. Löwe et D. Löwe
Čeleď: Pryskyřníkovité Ranunculaceae


Orsej jarní hlíznatý - Ficaria verna Huds. subsp. bulbifera Á. Löwe et D. Löwe Rozšíření: Evropa, druhotně Severní Amerika. U nás hojně od nížin do podhůří, ve vyších polohách roztroušeně. V Českém středohoří běžný druh.


Ekologie a biologie: Roste na vlhčích stanovištích, ve světlých lesích, na loukách a v křovinách, podél cest, v zahradách a parcích apod. Kvete od března do května. Vytrvalá bylina s poléhavou nebo vystoupavou kořenující lodyhou, s olistěnou květní stopkou a v paždí listů s rozmnožovacími pacibulkami. Nažky jsou většinou zakrnělé, rostlina se rozmnožuje vegetativně pacibulkami. Podobný o. blatoucholistý se odlišuje většími květy, neolistěnými květními stopkami a nekořenujícími lodyhami bez pacibulek. Oba druhy jsou jedovaté.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR


Zobrazené fotografie:
Mezi Děkovkou a Lipskou horou, počátek května 2015

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, květen 2015


Orsej jarní hlíznatý - Ficaria verna Huds. subsp. bulbifera Á. Löwe et D. LöweEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Orsej jarní hlíznatý

Úvod
Napište nám 
Copyright