Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Netýkavka malokvětá

Fotogalerie: Netýkavka malokvětá - Impatiens parviflora DC.

Vědecký název: Impatiens parviflora DC.
Čeleď: Netýkavkovité   Balsaminaceae


Netýkavka malokvětá - Impatiens parviflora DC. Rozšíření: Pochází z jihozápadní Sibiře, druhotně rozšířena do dalších částí Asie, Evropy, severní Afriky a Severní Ameriky. U nás se začala rozšiřovat na konci 19. století, patrně z botanických zahrad nebo soukromých sbírek. Od té doby začala expandovat zpočátku do lesních porostů, postupně pronikla na velkou část našeho území kromě vyšších horských poloh. Často vytváří velké kolonie, vytlačující původní druhy. V Českém středohoří hojná.


Ekologie a biologie: Roste hlavně na vlhkých stinných a polostinných místech, v lesích a jejich okrajích, podél vod a cest, v křovinách, příkopech, na rumištích, hřbitovech, v parcích, zahradách a dalších ruderalizovaných stanovištích. Kvete od června do září světle žlutými, někdy i bílými květy. Dozrávající plody - tobolky vystřelují semena na velkou vzdálenost od původní rostliny. Jednoletá rostlina a nebezpečný invazní druh.


Zdroj:
Botany.cz

Zobrazené fotografie:
Pod Milešovkou, červenec 2012

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, březen 2013


Netýkavka malokvětá - Impatiens parviflora DC.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Netýkavka malokvětá

Úvod
Napište nám 
Copyright