Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Jetel jahodnatý

Fotogalerie: Jetel jahodnatý - Trifolium fragiferum L.
Fotogalerie


Vědecký název: Trifolium fragiferum L.
Čeleď: Bobovité   Fabaceae


Status: V Červeném seznamu patří mezi ohrožené druhy - kat. C3


Jetel jahodnatý - Trifolium fragiferum L. Rozšíření: Jihozápadní a střední Evropa, severozápadní Afrika, Malá a střední Asie. Druhotně Severní Amerika, Nový Zéland a Austrálie. U nás roztroušeně v teplých oblastech od nížin po pahorkatiny, nejčastěji v severních a severozápadních Čechách a na jižní a východní Moravě. V Českém středohoří rovněž roztroušeně.


Ekologie a biologie: Roste na střídavě vlhkých, často zasolených stanovištích, na loukách či pastvinách, nejčastěji na návsích a v příkopech podél cest. Kvete od června do srpna až začátku září. Záměna je možná s velmi podobným jetelem plazivým, od kterého se liší absencí příčných bělavých skvrn na lístcích, krátce stopkatými květy, narůžovělou korunou a hlavně za plodu nafouklým kalichem, připomínajícím jahodu. Občas rostou oba druhy na stejném stanovišti a vzájemně se prorůstají. Podle tvaru plodenství a kalicha jsou rozlišovány dvě variety, jetel jahodnatý pravý a jetel jahodnatý opomíjený, vyskytující se na jižní a východní Moravě. V místech společného výskytu jsou obě variety spojeny četnými přechodnými typy.


Zdroj:
Klíč ke květeně ČR

Zobrazené fotografie:
Třebutičky, srpen 2013 a červenec 2014

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, aktualizováno červenec 2014


Jetel jahodnatý - Trifolium fragiferum L.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Jetel jahodnatý

Úvod
Napište nám 
Copyright