Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Hvozdík písečný český

Fotogalerie: Hvozdík písečný český - Dianthus arenarius subsp. bohemicus (Novák) O.Schwarz
Fotogalerie


Vědecký název: Dianthus arenarius subsp. bohemicus (Novák) O.Schwarz

Čeleď: Hvozdíkovité Caryophyllaceae


Status: C1r, §1


Hvozdík písečný český - Dianthus arenarius subsp. bohemicus (Novák) O.Schwarz Rozšíření: Jediný z pěti poddruhů hvozdíku písečného, který se u nás vyskytuje - endemit ČR, roste pouze na lokalitě NPP Kleneč pod Řípem u Roudnice nad Labem a na záložním stanovišti (umělá výsadba) u blízkých Kyškovic na Stráni Na kamenici.


Ekologie a biologie: Vytrvalá sivozelená, hustě trsnatá bylina s bílými nebo narůžovělými vonnými květy. Kvete od druhé poloviny května do července. Ještě počátkem 20. století rostl u nedaleké obce Vražkov, kde však vzhledem k zarůstání biotopu náletovými dřevinami postupně vymizel. V současnosti probíhá na lokalitě na Klenči záchranný program k udržení a dalšímu šíření tohoto kriticky ohroženého druhu.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR
www.forumochranyprirody.cz


Zobrazené fotografie:
NPP Kleneč, červen 2016

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, červen 2016


Hvozdík písečný český - Dianthus arenarius subsp. bohemicus (Novák) O.SchwarzEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Hvozdík písečný český

Úvod
Napište nám 
Copyright