ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách


Hadí mord nízký

Fotogalerie

Vědecký název: Scorzonera humilis L.
Čeleď: Hvězdnicovité Asteraceae


Status: Patří k ohroženým druhům - kat. C3


zvětšit foto Rozšíření: Středoevropský druh, směrem na sever je rozšířený po Skandinávii. U nás téměř po celém území, hlavně v jižních a jihozápadních Čechách, v Pošumaví, na Českomoravské vrchovině a v Železných horách. V Českém středohoří např. na Babinských loukách.


Ekologie a biologie: Roste na vlhčích loukách a pastvinách, světlých doubravách a borech, na půdách s neutrální až slabě kyselou reakcí. Kvete v květnu a červnu, ve vyšších polohách občas i do října. Jeden z výkladů vědeckého názvu uvádí, že pochází z italského "scorzone" - názvu černého jedovatého hada, podle jiného je jméno složeninou italských slov "scorza", což znamená kůra a "nera" - černý. Kořen byliny byl zřejmě tvarem a vzhledem připodobňován k hadu. Lidové moudro z tohoto názvu vyvodilo několik variant, jedna z nich je, že pokud se kořen vloží hadovi do úst, had zahyne, další jej uvádí jako účinný lék proti hadímu kousnutí. V kořenech jsou obsaženy minerální látky, inulin a latex.


Ohrožení: Destrukce původních stanovišť, zánik pravidelného lučního hospodářství.Zdroj:
Botany.cz, Naturfoto.cz, Přírodou.cz, Wikipedie

Zobrazené fotografie:
Babinské louky, květen 2010 a říjen 2011

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz


Autor: Zdena Vojtíšková, březen 2012

Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Hadí mord nízký


Úvod
Napište nám 
Copyright