Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Černohlávek dřípený

Fotogalerie: Černohlávek dřípený - Prunella laciniata L.
Fotogalerie


Vědecký název: Prunella laciniata L.

Čeleď: Hluchavkovité Lamiaceae


Status: C3


Černohlávek dřípený - Prunella laciniata L. Rozšíření: Evropa, Malá Asie, Kavkaz, sz. Afrika. U nás od nížin po pahorkatiny, v Čechách velmi roztroušeně v teplých oblastech, hojněji na jižní a východní Moravě. V Českém středohoří roztroušeně na vhodných biotopech.


Ekologie a biologie: Vytrvalá bylina 10-30 cm vysoká se žlutobílým květenstvím těsně přisedlým na nejvyšší pár listů, zeleným kalichem a peřenodílnými až peřenosečnými lodyžními listy. Kvete v červnu a červenci. Roste na výslunných travnatých stráních, mezích, v lesních lemech, okrajích křovin, hlavně na vápnitých půdách. Všechny tři druhy našich černohlávků se mezi sebou kříží a na místech společného výskytu se objevují kříženci s různými barevnými kombinacemi květů. Modrokvěté rostliny na fotografiích z louky pod Solanskou horou jsou pravděpodobně kříženci s č. obecným, který zde rovněž roste.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR


Zobrazené fotografie:
Pod Solanskou horou, červenec 2016

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, srpen 2016


Černohlávek dřípený - Prunella laciniata L.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Černohlávek dřípený

Úvod
Napište nám 
Copyright