ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Bukvice lékařská

Fotogalerie: Bukvice lékařská

Vědecký název: Betonica officinalis L.
Čeleď: Hluchavkovité Lamiaceae


Bukvice lékařská Rozšíření: Střední a jižní Evropa, od jižní Skandinávie po severní Afriku, na východ po Ural a Kavkaz. V ČR téměř na celém území, roztroušeně a místy hojně, vzácnější je v severovýchodních Čechách. V Českém středohoří roztroušeně v listnatých suťových lesích, velmi hojně na Babinských lukách.


Ekologie a biologie: Roste v teplomilných doubravách a lesních lemech, na loukách a pastvinách od nížin do podhůří, na slabě kyselých půdách. Kvete od července do srpna, občas do začátku října. Je poměrně variabilní. Již od starověku byla považována za léčivou a magickou rostlinu, bývala pěstována v klášterních zahradách, kolem hřbitovů a u domů. Měla chránit před čáry, kouzly a zlými duchy, nosila se jako amulet pro štěstí a k zažehnání nemocí. Používala se také k léčení ran aj. V současnosti se používá stále, především v čajových směsích při léčbě plicních a ledvinových chorob a jako sedativum.Zdroj:
Botany.cz, Květiny.atlasrostlin.cz, Rostliny.přírodou.cz

Zobrazené fotografie:
Babinské louky, červen 2012

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz


Autor: Zdena Vojtíšková, červenec 2012


Bukvice lékařskáEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Bukvice lékařská


Úvod
Napište nám 
Copyright