Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
Vyhledat
O stránkách

ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

Zpráva z exkurze

Památné stromy na Ústecku II.

Už na konci první exkurze putování za památnými stromy Ústecka pořádanou o.s. Středohoří sobě bylo jasné, že brzy bude následovat exkurze druhá, a to zejména z důvodu, že památných a zajímavých stromů je v této lokalitě skutečně velké množství, a také proto, že zájem o stromy stále neutuchá.

Tentokrát nás cesta za stromy pod odborným vedením Bc. Martina Vykouka zavála směrem na západ od Ústí nad Labem, na Povrlsko. Tak tedy termínem v pořadí druhé exkurze byla sobota 5. září 2009, která začala deštivým počasím 12 st. Celsia. Tomu odpovídal i počet účastníků, kterých bylo oproti minulé exkurzi ani ne polovina. Tentokrát tedy převládla snaha zůstat v teple a suchu, což jsme my, kteří jsme se exkurze zúčastnili, skutečně nebyli...

Už na začátku - v Roztokách u Povrlů - jsme museli roztáhnout deštníky či natáhnout pláštěnky, abychom se relativně v suchu dostali k prvnímu stromu naší výpravy - k mohutné (ač již pokrácené) borovici Tarinově a buku červenolistému u původní Schichtovy vily, která nyní slouží vzdělávacím účelům. Borovice sice vypadá na první i druhý pohled jako borovice vejmutovka, ale zdání klame… Říká se o ní, že ji prý sázel TGM, ale kdoví, jak to bylo ve skutečnosti ...nicméně za zastavení určitě stojí. Po přesunu do autobusu jsme se vypravili do obce Lužce, kde vlevo od silnice stojí tzv. „lužecká“ lípa - velkolistá, stáří cca 150 let s obvodem 273 cm; další lípa stojí na horním okraji vesnice - za chatami vpravo od silnice - s obvodem (druhotného) kmene 470 cm.

V další osadě na naší cestě v Mirkově na nás čekala poslední "mirkovská" lípa ve stáří 150 let a s obvodem přes 270 cm, kterou v příštím roce pravděpodobně čeká údržba kvůli již proschlým větvím. V další vesnici, ve Slavošově, jsme mohli obdivovat asi 180 let starý dub polní.

Další památný strom na nás čekal v Maškovicích. Za tamější lípou jsme se museli trochu projít což jsme rádi udělali, ač bylo stále deštivo a tudíž mokro. Však to také naše botky mnohdy pocítily. Maškovická lípa srdčitá (a zároveň fénixová) tu zůstala z původních 6 lip, které zde stávaly u původní hospody (ta již zmizela z povrchu zemského). Údajně se pod touto lípou i popravovalo . Tato lípa patří pravděpodobně mezi 9. - 10. nejstarší lípu u nás v republice. Svým obvodem 929 cm a odhadem něco okolo 500 let stáří si to dozajista zaslouží - kdoví, jaké příběhy by nám mohla vyprávět. Lípa byla poprvé změřena v roce 1898 a od té doby je v určitých intervalech měřena pravidelně. Dalším zajímavým stromem v Maškovicích je tis obecný s obvodem 178 cm a stáří cca 100 let a výškou 12 m. Roste v trochu nepřístupném místě, a tak jsme se k němu museli trochu "probrodit" vysokou mokrou trávou, ale odměnou nám byly zralé švestky v zarostlém ovocném sadu. Tis nás uvítal červenými bobulkami, které někteří z nás s respektem ochutnali - chutnají sladce - jen jsme si museli dát pozor, abychom nespolkli vnitřek červeného míšku, který není zrovna zdraví prospěšný...

Po pěším návratu na cestu, kde na nás čekal autobus, jsme se přesunuli do obce Lipová, kde na širé louce (bývalém poli) za potokem stojí lípa zavětvená již od samé země, vysoká 16 m , s obvodem 400 cm a stáří cca 200 let.

Další lípa srdčitá roste ve vesničce Čermná - u silnice za hospodou U kaštanu. Je stará také přes 200 let a má výšku 27 m.

Pořádný urostlý krasavec však na nás teprve čekal, a to krásný "trojzubec" - modřín v Petrovicích s výškou 18 m, obvodem kmene 500 cm a stáří cca 200 - 250 let. Opravdu obdivuhodná jsou jeho "ramena", krásně tvarovaná a pozoruhodně nesoucí celou korunu tohoto divukrásného tvaru... Další podobný modřín lze prý najít ve Vitíně na druhém břehu řeky Labe.

Dalším zajímavým stromem v Petrovicích je líska turecká se stromovým vzrůstem s obvodem kmene 360 cm a stářím cca 200 - 250 let.

Přímo na návsi v Petrovicích jsme se také zastavili u lípy velkolisté staré asi 300 let s tzv. "adventivními kořeny" (tzv. by-pasy vyplňují dutiny kmene a nově vedou živiny do koruny stromu). Při měření před 10 lety měla lípa obvod 598 cm a současná výška je cca 16 m.

Cestou zpět přes Libouchec jsme se ještě zastavili u lípy velkolisté 250 let staré. V Krásném Lese jsme měli možnost vidět jilm drsný, starý asi 250 let s výškou 21 m a obvodem kmene 442 cm. Poslední naší zastávkou byl také zde dub letní, cca 300 let starý, s prasklým a dutým kmenem. Byli jsme tak pravděpodobně jedni z posledních, kteří ho mohli spatřit v jeho ještě vzpřímené podobě... Právě jeho špatný zdravotní stav byl příčinou, že byl připraven na jeho poslední cestu - k pokácení.

Tento dub letní byl konečným zastavením na naší druhé exkurzi po památných stromech Ústecka, na které nás věrně provázeli i čtyřnozí miláčkové některých z nás - zejména milý "retro"teriér Adélka a čivava Mates.

Všem, kteří se zúčastnili, patří dík za to, že překonali úskalí počasí a podpořili zájem o památné stromy; těm, kteří exkurzi připravili a zoali, patří dík za to, že obětovali svůj čas a o své znalosti se podělili s těmi, kteří o to projevili zájem.

zapsala:

Zdenka Kovářová
Encyklopedie > současné cestopisy > Exkurze - Památné stromy na Ústecku II.
Úvod   Napište nám   Copyright

Tato stránka byla naposledy aktualizována 3. 7. 2010


 České středohoří
Kouzla krajiny 
ceskestredohori.cz