Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Služby
Odkazy
Vyhledat
O stránkách

























Převzato z ústecké regionální přílohy deníku MF DNES


PONDĚLÍ 13. SRPNA 2007

České středohoří v kýči

Výtvarníci, hudebníci i literáti se mohou zapojit do neobvyklé umělecké soutěže

Ústí nad Labem (tit) - České středohoří odnepaměti vábí a inspiruje malíře, básníky, literáty i skladatele, aby mu zasvětili některé ze svých děl. Z místních malebných vrchů, romantických údolí, zvláštních skalních útvarů, kvetoucích ovocných alejí či půvabných lidových staveb jen máloco uniklo tomu, aby se nestalo námětem obrazu či básně.

Zájem umělců o zdejší krajinu neutuchá ani v dnešní době, ba dokonce s nástupem fotografie ještě zesílil. Dál vzniká množství děl, jejichž autoři chtějí vyjádřit obdiv a lásku k tomuto koutu země.

A právě jim všem je určena mírně recesistická soutěž, kterou sdružení Středohoří sobě, snažící se o zviditelnění a popularizaci zmíněné oblasti, vyhlásilo pod názvem České středohoří v kýči.

„Chce-li někdo vyjádřit svou lásku k Českému středohoří uměleckým způsobem, v 99 procentech to vede ke vzniku kýče. Tvořili je i romantici jako Friedrich či Doerell, které dnes sice uznáváme, ale to proto, že na obrazech zachytili starou podobu zdejší krajiny. Jinak to bylo typické malování pro měšťanské obýváky. Na naše webové stránky lidé posílali verše inspirované touto krajinou, a byly to také úžasně krásné kýče. A tak nás napadlo tohle inklinování nějak zmapovat a zhodnotit,“ přibližuje vznik soutěže člen pořádajícího sdružení a ředitel akce Jan Kvapil.

Záměrem soutěže je podle něj probudit v lidech lásku k Českému středohoří prostřednictvím krásných kýčovitých děl, přispět k jeho zviditelnění a v neposlední řadě pomoci jeho ekonomickému rozvoji a zdravému patriotismu zdejších obyvatel.

„Myslíme si, že kdo nějaké podobné umělecké dílo pozná, zcela jistě bude opěvované místo chtít navštívit a vidět ho na vlastní oči. Místní tak začnou třeba otvírat hospody, kde se budou podávat místní produkty, a postupně vznikne středohořský ráj. Snažíme se vlastně o jakýsi buditelský čin,“ usmívá se Kvapil.

Zájemci mohou svá díla přihlásit do několika kategorií. Výtvarná zahrnuje malby, kresby, sochy, ale třeba i počítačovou grafiku, literární zase verše, povídky, novely či romány a hudební pro změnu folkovou či lidovou píseň, klasickou kompozici a klidně prý i operu.

„Neklademe žádné žánrové hranice a zúčastnit se mohou lidé odkudkoli. Jediné omezení je téma Českého středohoří a počet prací. Přihlásit lze maximálně dvě díla v každé kategorii a v případě románu pouze jednu práci,“ říká Kvapil.

Jako doporučené motivy nabízí zejména rozkvetlou hrušeň na pozadí některého z význačných středohořských vrcholů, vzdouvající se mlhy a pěny v peřejích pod Střekovem, selku obklopenou domácím zvířectvem před typickou středohořskou chalupou či další idylické scény ze života zdejšího lidu.

Čas na zaslání svých prací mají autoři do 15. září. Poté jejich výtvory posoudí porota složená ze známých kulturních a akademických osobností kraje, vyhlásí vítěze a rozdá ceny. Na začátku října pak v Ústí proběhne výstava výtvarných soutěžních děl a na její vernisáži zazní i přihlášené práce literární a hudební.

Podrobná pravidla a veškeré další informace jsou na www.ceskestredohori. cz.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

Autor: JIŘÍ NEEDRLE




Encyklopedie > Projekty > České středohoří v kýči > článek z MF DNES

Encyklopedie > Společnost > Neziskové organizace > Středohoří sobě > České středohoří v kýči > článek z MF DNES



Úvod   Napište nám   Copyright

Tato stránka byla naposledy aktualizována 16. 8. 2007


 České středohoří
Kouzla krajiny 
ceskestredohori.cz
Klikněte prosím